Home
Energiatakarékos fűtés
.

Új családi ház fűtés szerelésekor, vagy energiatakarékos lakáskorszerűsítésnél az alkalmazott műszaki megoldások évtizedekre előre is meghatározzák otthonunk energiafogyasztását, s így az üzemeltetés költségeit. Ezért nem mindegy, hogy milyen fűtési rendszert választunk. Sokféle fűtés rendszer közül válogathatunk, mindegyiknek van előnye, hátránya, de hogy a tervezett vagy a már meglévő épület szempontjából mi jelentheti a legjobb megoldást, nem könnyű eldönteni. A döntés meghozatalához persze szakember segítségére is szükség lehet.
Engedjék meg hogy itt ezen az oldalon egy kis segítséget nyújtsunk, és néhány modern épületgépészeti megoldást ismertessünk.

Először a fűtési rendszer kialakításának, lehetőségét kell figyelembe venni.
A hőleadó felület szempontjából ami lehet:

Padlófűtés


Falfűtés


Mennyezetfűtés


Radiátoros fűtés


Gravitációs fűtés

Amikor ezt sikerült eldönteni a hőtermelő berendezést kell kiválasztani.
A hőtermelő berendezések a következők lehetnek:

Napenergia, napkollektor


Hőszivattyú


Kondenzációs gázkazán


Attack fatüzelésű kazán

A modern épületgépészet szempontjait figyelembe véve, a megtermelt hő lakáson belüli elosztása és felhasználása szintén nagyon fontos dolog, a költséghatékony, környezet- és fogyasztóbarát fűtési rendszere kialakításához.

Fizikai törvényszerűség, hogy minél alacsonyabb hőmérsékleten tároljuk, osztjuk el és használjuk fel a közvetítő közeget (legtöbb esetben a meleg vizet) annál kisebb lesz a hőveszteség. A felhasználás során alkalmazott technológia befolyással van a hőleadás módjára, így a hő hasznosulására is. (Harmonizált energetikai rendszer.) A radiátorok jórészt a levegőt melegítik, míg a padlófűtések, falfűtések és mennyezetfűtések úgy sugározzák le a hőt, hogy az a levegő felmelegítése nélkül, közvetlenül a bent tartózkodók testfelszínén hasznosul. Ez az ún. sugárzásos hőleadás. Az eredmény: már egy 19oC-os szobában is ugyanolyan kellemes lesz a hőérzetünk, mint egy radiátorral fűtött 21oC-os helyiségben.
Az aktív, különböző energiahordozókat, földgázt, villamos energiát, napenergiát vagy éppen tűzifát felhasználó fűtési eljárások mellett különös szerep jut a passzív energiafelhasználó, energiatudatos építészeti technikáknak is.

 
< vissza